Maria Mazilu, pe locul 20 la skeleton la Jocurile Olimpice

Posted by on Feb 14, 2014 in JO Soci 2014, Skeleton, Stiri | 0 comments

Sportiva de la CSO Sinaia, Maria Mazilu, a încheiat pe ultimul loc concursul de skeleton feminin de la Jocurile Olimpice de la Soci. La cea de-a doua prezenţă a sa la Jocurile Olimpice (la Vancouver 2010 a fost prima sportivă din România care s-a calificat la proba olimpică de skeleton), eleva antrenorului Marius Ene a început cu un loc 19 în prima manşă a probei (59.99 sec.).

La jumătatea concursului, însă, Maria a coborât o poziţie, aflându-se la 12 sutimi de secundă de nipona Nokomi Komuro, deşi a avut o evoluţie mai bună în manşa a doua decât în cea inaugurală (59,89 sec.).

În manşele finale, pe o pârtie mult mai rapidă, Maria Mazilu a încheiat tot pe locul 20, cu 59,69 sec., respectiv 59,11 sec., situându-se, în cele din urmă, pe aceeaşi poziţie şi în ierarhia finală.

Campioană a devenit britanica Elizabeth Yarnold, care a mers perfect în cele două zile de concurs, câştigând toate cele patru manşe, stabilind de două ori recordul pistei.